A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián Luczay Péter, az ALTEO vezérigazgató-helyettese a KÁT-os termelők szerepét helyezte új megvilágításba a hazai villamosenergia-rendszerben. Elmondása szerint ezek a termelők nem okoznak aránytalan kiegyenlítetlenséget, és nem terhelik indokolatlanul a rendszert. A problémák sokkal inkább az adminisztratív korlátokból és az elavult szabályozásból fakadnak. Kiemelte, hogy a KÁT mérlegkör szaldója az elmúlt években pozitív volt, vagyis ezek a termelők összességében értéket teremtenek. A megoldás kulcsa a szabályozási piacokhoz való szélesebb hozzáférés és az ösztönzők újragondolása lehet - beszámolónk az eseményről.
Az energiatárolási beruházások ugyan magas kockázattal és tőkeigénnyel járnak, de a piacon megjelenő hozamlehetőségek vonzóvá tehetik őket bizonyos befektetők számára – hangsúlyozta Ercsey Tamás, az energo hungary Kft. társalapítója és ügyvezetője. Előadásában kiemelte, hogy a kiegyenlítő piac és az árarbitrázs lehetőségei adják a tárolók megtérülésének fő forrását, miközben a jelenlegi napelem-támogatási rendszerek egyszerre biztosítanak stabilitást és torzítják a piacot - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáról.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciát záró panelbeszélgetésén a hazai és nemzetközi energiatárolási trendek, valamint a magyar piacon felmerülő műszaki, gazdasági és szabályozói kihívások kerültek középpontba. A változó szabályozás, a nyersanyagárak kiszámíthatatlansága és a hálózati engedélyezések bonyolult folyamata mind-mind olyan kockázati tényezők, amelyek körültekintő tervezést igényelnek. Ezzel együtt a szereplők bizakodóak: az energiatárolók terjedése hosszú távon elkerülhetetlen trend, és aki időben reagál, az jelentős versenyelőnyre tehet szert a magyar - és akár a nemzetközi – piacon is.
Az utóbbi években óriási lendületet vett a hazai megújulóenergia-termelés, amely egyre inkább megköveteli a megfelelő energiatárolási megoldások kialakítását. Napjainkra már a vállalati szektor is felfedezte a tárolókban rejlő gazdasági és működési előnyöket, miközben a jogi környezet fokozatosan igazodik az új igényekhez - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciájáról.
Ma már nehezen elképzelhető, hogy egy vállalat úgy tartsa meg az értékét a piacon, hogy nem foglalkozik fenntarthatósággal. A zöldülési elvárás azonban egy olyan út, amelyen érdemes lépésenként végigmenni. Fontos azt is figyelembe venni, hogy ma zöldenergiát lekötni hosszútávra lehet csak (például PPA-ken keresztül), és még az is elképzelhető, hogy 2-3 év múlva már nem lesz erre lehetőség, így hiánycikk lehet - mondta Pokol László, a Green Cloud Platform vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián.
Az energiapiacokat meghatározó árjelzések értelmezése ma már elengedhetetlen minden piaci szereplő számára: a tájékozatlanság versenyhátrányt jelenthet. A HUPX vezérigazgatója, dr. Vajta Mátyás szerint a napon belüli piacok likviditása és volatilitása drámaian nőtt, amire a cégek egyre inkább algoritmikus kereskedéssel reagálnak. A fenntarthatóság, megfizethetőség és ellátásbiztonság közötti egyensúly, vagyis az energiatrilemma kezelése a fogyasztói szinten is adatalapú döntéshozatalt igényel - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferenciáról.
Az energiaárak Magyarországon 2019 és 2023 között 171%-kal emelkedtek; az olcsó energia kora már nem fog visszatérni országos szinten, de vállalati szinten azért elérhetjük, hogy megint legyen olcsó és biztonságosan elérhető energia - ha együttműködünk. Az energiaköltségek emelkedésének problémájára a megoldást országos szinten a létező jó energiastratégiák végrehajtása jelentené, ehhez azonban rengeteg pénz kell, sokkal több, mint amiről szó van, és erős elhatározás a cselekvésre. Vállalati szinten a megoldás az, hogy próbáljuk meg a versenyképességet növelni, úgy, hogy energiaköltség-csökkentést csinálunk, lehetőleg zölden, és ezzel elérhetjük azt, hogy a vállalat fenntartható módon egy biztonságos energetikai működést érjen el - mondta el Dr. Keresztes Attila, az Astrasun Solar Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferenciáján.
Az energiahatékonysági beruházások és a zöldenergia-rendszerek jogi keretei egyre fontosabbá válnak a vállalatok számára, amelyek így nem csupán költséget takaríthatnak meg, de új bevételi forrásokra is szert tehetnek. A származási garancia (GO) és az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR), valamint az Energiahatékonyság-alapú Szerződés (EPC) lehetőséget adnak a vállalatoknak, hogy a zöld átállás terheit egyéb bevételi forrásokból ellensúlyozzák. Mindeközben kiemelt jelentőségű a szerződéses jogviszonyok gondos kialakítása és a felek jogosultságainak tisztázása, hogy a beruházások valóban megtérülő és hosszú távon fenntartható megoldást jelentsenek - beszámoló a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáról.
A ma már számos elérhető digitális megoldás alkalmazásával akár beruházás nélkül is optimalizálható az energiafelhasználás, ezáltal jelentősen csökkenthetőek a vállalati energiaköltségek. A lehetőség nem csak nagyvállalatok és nagy irodaházak számára adott, hanem a kkv-k is gyors megtérülést érhetnek el a szoftveres alkalmazások segítségével. Az üzemeltetés számos beavatkozási pontot kínáló finomhangolásának előnyeit több konkrét esettanulmány és példa bemutatásával prezentálták a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencia előadói a rendezvény Energiahatékonyság és okos energiafelhasználás című szekciójában.
Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője előadásában az energiarendszerek átalakulásáról, a decentralizált energiatermelés előretöréséről, valamint az ebből fakadó gazdasági, technológiai és szabályozási kihívásokról beszélt a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáján. Rámutatott, hogy az időjárásfüggő megújulók térnyerése kiszámíthatatlanabbá teszi a villamosenergia-piacot, ami különösen felértékeli a rugalmas fogyasztást, a tárolási megoldásokat és ezzel együtt az optimalizált rendszereket.
Antonio Lopez-Nicolas, az Európai Bizottság Energiaügyi Főigazgatóságának vezető tisztségviselője a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferenciáján részletesen ismertette az EU új energiapolitikai irányvonalait. A Megfizethető Energiára vonatkozó Akcióterv és a Versenyképességi Iránytű program célja, hogy kezelje az energiaválság utóhatásait, csökkentse a lakossági és ipari terheket, valamint új alapokra helyezze az uniós energiapiacot. A cél: megfizethetőbb, zöldebb és ellenállóbb energiarendszer kialakítása Európa jövője érdekében.
Míg a magyar nem-lakossági szereplők nettó gázára jellemzően 6-11%-kal csökkent a tavalyi második félévben az első félévhez képest, addig a nettó áramáruk 7-24%-kal ugrott ugyanezen időszak alatt – vette észre a Portfolio a minap közzétett energiahivatali adatbázisban. A jelenség első ránézésre furcsa, de vannak mögötte logikus magyarázatok, és ezek is szóba kerülnek holnap a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyre még nem késő regisztrálni itt.
Már csak egy nap, és holnap reggel 8:35-kor elkezdődik Steiner Attila enerigaügyi államtitkár előadásával a Portfolio tavaszi energetikai konferenciája, a Vállalati Energiamenedzsment 2025. Az egésznapos szakmai rendezvényen számos gyakorlatorientált előadás és panelbeszélgetés kerül sorra, amelyek az energiabeszerzés, a hatékony energiamenedzsment, a megújuló energiatermelés integrálása és az energiatárolás kulcsfontosságú témái körül keringenek. A program iránt óriási az érdeklődés, de még nem késő regisztrálni itt.
Holnap, szombaton, délután 2 és 3 óra közöttre mínusz 48,9 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, ami az idei év messze legmélyebb nagykereskedelmi árszintje, és az elmúlt évek negatív órás árai közül is az egyik legmélyebb. Mindez jól rámutat a naperőművek durva kannibalizációs hatására, igaz ez nemcsak itthon figyelhető meg, hanem Európa-szerte, és erről árulkodnak a nemrég közzétett egész tavalyi éves adatok is. Erről a témáról, a kilátásokról és az energiatárolási megoldásokról is részletesen szó lesz a Portfolio jövő keddi Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyre még nem késő jelentkezni itt.
Már csak néhány nap, és jövő kedden, április 8-án megrendezzük a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 című konferenciát, amelynek második szekciója az energiamenedzsment rendszerekkel, és az energiahatékonysággal foglalkozik. Sőt, egy unikális panelbeszélgetés keretében elsőként mondja el a nagy változások okait, céljait és részleteit Gondola Csaba, az Energiaügyi Minisztérium ezen területért is felelős új államtitkára. A beszélgetés során kifejtik álláspontjukat a szabályozói hatóság, a gáztőzsde, a kötelezetti szektor és az auditorok érdekképviseletének illetékesei is. Még nem késő regisztrálni, jöjjön el Ön is, és hallgassa meg élőben az EKR változásait megvitató szakértők gondolatait!
A hosszú távú vállalati villamosenergia-vásárlási szerződések, a cPPA-k a hazai zöldátmenetben is fontos szerepet tölthetnek be, egyelőre viszont több ok miatt Magyarországon egzotikusnak számít ez a szerződéstípus. Azonban ahogy a zöldátmenet erősödik, a vállalatok pedig egyre inkább kiveszik belőle a részüket, a cPPA-szerződések is egyre inkább felértékelődhetnek. A konstrukció számos nehéz helyzetben lévő naperőmű beruházó számára is lehetőséget jelenthet, akik például akkumulátoros kapacitás telepítésével tehetik életképesebbé projektjeiket. Erről a témáról is hangsúlyosan szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyen az alábbi cikkben is szereplő Orbán Gábor, az MVM Partner vezérigazgatója is előad. További részletek és jelentkezés itt.
Warren Buffett átadja a stafétabotot.
Nemzetbiztonsági aggályokat vet fel a döntés.
Földhöz szögezték a "madarakat".
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.